Planując wnętrze pomieszczeń w naszym domu czy też mieszkaniu stajemy przed dylematem:W co wyposażyć łazienkę? Elementem decydującym o wyborze konkretnych mebli oraz armatury jest jejmetraż. Kolejnym istotnym kryterium będziestyl aranżacji,w jakim ma być utrzymana łazienka.
Gdy już zdecydowaliśmy się na konkretną wizję,wówczas pozostaje nam dobór elementów. Na potrzeby codziennych zastosowań przyd nam się estetyczna i komfortowaumywalka z lustrem łazienkowym oraz szafką.
Wanna czy prysznic? Możemy zastosowaćrozwiązanie 2w1,czyli zdecydować się na wbudowaną w wannę kabinę lub dobudować ją na już zamontowanej.
Wykończenie łazienki zpłytek ceramicznych o jasnej barwie sprawia,że jej wnętrze jest bardziej przytulne oraz relaksujące. Zamiast połysku wybierzmy matową powierzchnię,szczególnie w przypadkupłytek podłogowych.
Do naszej łazienki niezbędne będą odpowiednie do aranżacji elementy armatury w postacibaterii prysznicowych lub wannowych,a takżeumywalkowych. W tym przypadku mamy do wyboru wersje montowane na ścianie albo stojące (w przypadku wanny i umywalki).
Celem wyeliminowania lub ograniczenia ryzyka poślizgu warto zastanowić się nad zakupemdywanika albo maty antypoślizgowej,dzięki którym nie tylko podniesiemy komfort użytkowania łazienki,ale również zadbamy o nasze bezpieczeństwo. Oczywiście jednym z istotnych kryteriów wyboru będziekolor–dobierzmy go zgodnie z aranżacją pomieszczenia,kierując się przede wszystkim barwą i tonacją naszej podłogi,a najczęściej płytek podłogowych.
Umiejętne dobranie akcesoriów łazienkowych potrafi wzbogacić wnętrze naszej łazienki. Pamiętajmy,że oprócz walorów stricte estetycznych wszelkie dodatki powinny być również praktyczne oraz funkcjonalne. Przy umywalce,prysznicu albo wannie z pewnością przydadzą sięwieszaki na ręczniki kąpielowe,najlepiej w formie wygodnych uchwytów montowanych na ścianie.
Na kosmetyki przyda nam sięszafka lub półeczki wolnostojące albo też przytwierdzone do ściany. Podobny manewr możemy zastosować wybierając odpowiedniuchwyt na papier toaletowy–w formie mobilnego stojaka lub poręczy ściennej. Szczoteczki do zębów umieszczamy w wygodnymkubeczku,do płynnego mydła przyda nam się z koleidozownik.
W przestrzeni łazienkowej z pewnością kluczową rolę odgrywająkosze na pranie,które możemy ustawić w wolnej przestrzeni lub też wykorzystać słupek łazienkowy,gdzie zamontujemy wysuwany pojemnik. Przy umywalce swoje miejsce powinna miećmydelniczka,w formie niezależnego pojemnika lub też przytwierdzonego do ściany uchwytu. Przy ubikacji konieczna będzieszczotka do WC,mogąca mieć formę 2w1–uchwytu na papier toaletowy wraz ze zbiornikiem na szczotkę.
Niezależnie od stylu oraz typu wszelkie akcesoria łazienkowe powinny być rozmieszczone tak,abykomfortowo z nich skorzystać. Nie powinny również w żaden sposób przeszkadzać w czynnościach wykonywanych w pomieszczeniu sanitarnym.
We współczesnych aranżacjach wnętrza mieszkań lub domówdominują z reguły koncepcje łazienek albo osobnych toalet o metrażu wynoszącym do 7-8 m2. O ile w przypadku toalety jest to spora powierzchnia,to już w przypadku pomieszczenia sanitarnego,które musi pomieścić umywalkę z szafką,ubikację,wannę czy też kabinę prysznicową,komfortowe rozmieszczenie wszystkich udogodnień będzie sporym wyzwaniem.
Szczególnie w niewielkiej łazience dominować powinnafunkcjonalność aranżacji,najlepiej z uwzględnieniem odrębności przestrzeni kąpielowej z toaletową,z zachowaniem odpowiedniej odległości między nimi,aby móc się swobodnie poruszać po łazience.Mała łazienka wymaga kompromisów,dlatego umieszczenie w niej zarówno kompaktu WC albo miski wiszącej,jak i wanny lub prysznica,wiąże się z reguły zkoniecznością przeniesienia np. pralki poza wnętrze tego pomieszczenia lub rezygnacji m.in. z bidetu.
Obecne rozwiązania aranżacyjne pozwalają jednak nawet na kilku metrach kwadratowych wygodnie rozmieścić niezbędny sprzęt toaletowy,wykorzystując chociażbyspecjalnie i niestandardowo wyprofilowane elementy wyposażenia celem maksymalnego wykorzystania niewielkiej powierzchni.Optyczne powiększenie przestrzeni uzyskamy np. instalując wiszącą muszlę klozetową na stelażu podtynkowym. Kolorystykę warto utrzymać w tonacji naszych ścian łazienkowych.
We wnętrzu,gdzie panuje spora różnica temperatur oraz wysoki poziom wilgotności,istnieje konieczność zastosowania elementów wyposażenia,które będądedykowane do panujących tam warunków. Z tego względu na ścianach w łazience dominują przede wszystkimpłytki ceramiczne,cechujące się odpornością na wilgoć oraz czynniki mechaniczne.
Jeżeli na ścianach łazienki marzy nam siętapeta,wówczas powinniśmy wybierać taką wykonaną zmateriałów wodoodpornych oraz wodoszczelnych.
To samo dotyczy również zakupufarb łazienkowych,wytrzymałych,z odpowiedniąizolacją powierzchniową,zabezpieczającą przed przedostawaniem się wilgoci w głąb struktury ściany.
Coraz popularniejszym wariantem wykończenia przestrzeni łazienkowej jest wykorzystywaniepaneli ściennych,które mogą być wykonane z elementów drewnianych lub też szklanych. Jeżeli interesuje nas nowoczesne wzornictwo oraz nieszablonowe rozwiązania,wówczas warto zainteresować się dodatkowościennymi panelami 3D.
Wybór odpowiedniej umywalki nie powinien ograniczać się jedynie do przedziału cenowego,jakim będziemy się kierowali przed zakupem. W pierwszej kolejności należy oszacowaćmożliwości aranżacyjne naszej łazienki,aby dobrać odpowiedni rodzaj miski umywalkowej. Spośród najczęściej wybieranych rozwiązań dominująwersje nablatowe oraz podblatowe,występujące z reguły z szafką na kosmetyki,ręczniki czy też przybory toaletowe.
Nie mniej istotną kwestią jest oczywiście dobór odpowiedniegomateriału umywalki łazienkowej,który powinien być odporny na czynniki mechaniczne,temperatury oraz wilgotność panujące w pomieszczeniach sanitarnych. Z reguły najchętniej wybierane sąszkliwione miski ceramiczne,na powierzchni których w mniejszym stopniu gromadzą się zanieczyszczenia,natomiast przy regularnej pielęgnacji bez problemu można je usunąć–przy wykorzystaniu dedykowanych do przestrzeni łazienkowej detergentów.
Jeżeli zależy nam na odpowiednim spasowaniu baterii umywalkowej do zakupionej miski,warto wybierać je wzestawie,aby uniknąć ewentualnych problemów z różnicą wymiarów armatury z otworem w misce. Możemy też zdecydować się nazamontowaną na ścianie baterię,jeżeli nie chcemy bateriiw wersji stojącej.
Chcąc wygodnie korzystać z umywalki warto dobierać jejgłębokość do szerokości. Głębsze niecki dobrze sprawdzają się przy wąskich miskach,z kolei płytkie modele warto kupować wtedy,gdy są odpowiednio szerokie.